•

09.12.2014 r. - w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krajowych Certyfikatów - Szkoła Promująca Zdrowie.Zgodnie z procedurą nadawania Certyfikatu, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała to prestiżowe wyróżnienie naszej szkole.

Decyzją Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie uzyskała rekomendację do nadania tego prestiżowego wyróżnienia.

Tę szczególnie dobrą wiadomość otrzymaliśmy w styczniu bieżącego roku po kilkumiesięcznym okresie oczekiwania na decyzję. Znaleźliśmy się wśród  52 szkół w Polsce i wśród 7 szkół w województwie warmińsko-mazurskim, które w tym roku otrzymały taki zacne wyróżnienie. Jest to nasze drugie tak wielkie wyróżnienie, gdyż w 2014 roku, po raz pierwszy otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie.

Droga do Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nie jest prosta, warunki ubiegania się o certyfikat SzPZ są rygorystycznie kontrolowane przez organy Krajowej Komisji Szkoły Promującej Zdrowie, a ich spełnienie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów szkoły jak i grona pedagogicznego.

Aktywność prozdrowotna szkoły sprawdzana jest w bardzo skrupulatny sposób przez komisję. Dokonuje ona analizy wszystkich obszarów działań, w których koordynator projektu SzPZ zobowiązany jest przeprowadzić raport auto-ewaluacji. Uznaliśmy nasze działania jako niezwykle ważne dla nas samych, ale również dla szkoły jako placówki, ponieważ jest to jeden z cenniejszych atutów, dzięki którym jesteśmy rozpoznawalni. W wyniku realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie podejmowane są wśród uczniów liczne inicjatywy z zakresu promocji zdrowego stylu życia, które wpisały się już na stałe w działalność placówki.

Mocną stroną szkoły jest podejmowanie i realizacja działań na rzecz zdrowia nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale także środowiska lokalnego. W wyniku realizacji zagadnień związanych z tematyką zdrowia, szkoła jest zapraszana do udziału w wielu konkursach, szkoleniach, projektach, spotkaniach edukacyjnych. Instytucje, z którymi nawiązaliśmy współpracę są świadome naszych działań w zakresie prozdrowotnym dlatego też chcą nas wspierać w dalszym rozwoju.

Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy całego zespołu pracowników szkoły.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie od ponad 20 lat należy do szkół wspierających zdrowy styl życia wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W roku 2013 i 2019 otrzymali Wojewódzki Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie, w roku 2014 otrzymali Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Aby utrzymać wysoki poziom podjętych działań promujących zdrowie i aby uzyskać kolejny Krajowy Certyfikat, 19 czerwca 2020 roku w SP Napiwoda odbyła się publiczna prezentacja wyników autoewaluacji w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. W obecności społeczności szkolnej, lokalnej oraz zaproszonych gości, zostały przedstawione dokonania i osiągnięcia. Wśród zaproszonych gości była pani Anna Zdaniukiewicz Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie – Kuratorium Oświaty w Olsztynie, pan Leszek Pepłowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nidzicy/Sołtys Napiwody, pani Alicja Olszowa Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Wilińska Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji,  przedstawiciele jednostek m.in.: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nidzicy,  Powiatowej Komendy Policji w Nidzicy, Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Michała Kajki z oddziałami integracyjnymi w Nidzicy, Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Nidzicy, Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ogród” w Nidzicy, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy – oddział w  Napiwodzie, Nadleśnictwa Nidzica, pielęgniarka szkolna. Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły pan Rafał Ziółkowski, który  serdecznie przywitał zaproszonych gości i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do bardzo dobrych wyników w zakresie szkoły promującej zdrowie. Następnie głos zabrała szkolna koordynator do spraw promocji zdrowia   p. Hanna Trochimowicz, która z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawiła wyniki autoewaluacji działań w zakresie czterech standardów Szkoły Promującej Zdrowie przeprowadzonej w  lutym 2020 r.

Szkoła Podstawowa w Napiwodzie dzięki przeprowadzonej autoewaluacji:

• Dokonała samooceny podejmowanych działań.
        • Uzyskała motywację do podejmowania działań w celu zwiększenia świadomości wśród    społeczności szkolnej w zakresie zdrowia.
        • Uzyskała cenne informacje zwrotne od różnych grup (rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników) dotyczące ich samopoczucia w szkole i podejmowanych przez nich działań dla swojego zdrowia.
        • Określiła mocne i słabe stron szkoły jako szkoły promującej zdrowie.
        • Wyłoniła problemy priorytetowe wymagające poprawy.

Po prezentacji odbyła się dyskusja partnerów szkoły na temat wzajemnej współpracy oraz dalszych działań w zakresie realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie.