Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie od ponad 20 lat należy do szkół wspierających zdrowy styl życia wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W roku 2013 i 2019 otrzymali Wojewódzki Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie, w roku 2014 otrzymali Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Aby utrzymać wysoki poziom podjętych działań promujących zdrowie i aby uzyskać kolejny Krajowy Certyfikat, 19 czerwca 2020 roku w SP Napiwoda odbyła się publiczna prezentacja wyników autoewaluacji w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. W obecności społeczności szkolnej, lokalnej oraz zaproszonych gości, zostały przedstawione dokonania i osiągnięcia. Wśród zaproszonych gości była pani Anna Zdaniukiewicz Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie – Kuratorium Oświaty w Olsztynie, pan Leszek Pepłowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nidzicy/Sołtys Napiwody, pani Alicja Olszowa Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Wilińska Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji, przedstawiciele jednostek m.in.: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nidzicy, Powiatowej Komendy Policji w Nidzicy, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michała Kajki z oddziałami integracyjnymi w Nidzicy, Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Nidzicy, Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ogród” w Nidzicy, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy – oddział w Napiwodzie, Nadleśnictwa Nidzica, pielęgniarka szkolna. Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły pan Rafał Ziółkowski, który serdecznie przywitał zaproszonych gości i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do bardzo dobrych wyników w zakresie szkoły promującej zdrowie. Następnie głos zabrała szkolna koordynator do spraw promocji zdrowia p. Hanna Trochimowicz, która z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawiła wyniki autoewaluacji działań w zakresie czterech standardów Szkoły Promującej Zdrowie przeprowadzonej w lutym 2020 r.
Szkoła Podstawowa w Napiwodzie dzięki przeprowadzonej autoewaluacji:
- Dokonała samooceny podejmowanych działań.
- Uzyskała motywację do podejmowania działań w celu zwiększenia świadomości wśród społeczności szkolnej w zakresie zdrowia.
- Uzyskała cenne informacje zwrotne od różnych grup (rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników) dotyczące ich samopoczucia w szkole i podejmowanych przez nich działań dla swojego zdrowia.
- Określiła mocne i słabe stron szkoły jako szkoły promującej zdrowie.
- Wyłoniła problemy priorytetowe wymagające poprawy.
Po prezentacji odbyła się dyskusja partnerów szkoły na temat wzajemnej współpracy oraz dalszych działań w zakresie realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie.