12 października obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Komputera. W klasie drugiej i trzeciej uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną nt. zagrożeń, a następnie po inspirującej burzy mózgów wykonali tematyczne plakaty. W Polsce Dzień Bezpiecznego Komputera obchodzony jest od 2004 roku. Jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie to ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo korzystania z komputera i internetu. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne akcje informacyjne i edukacyjne. Ich celem jest popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci.
Dzień Bezpiecznego Komputera
- 3
Zaczynamy!!!!
AKCJA „PLECAK”
Jak co roku, pod koniec wakacji wielu rodziców kompletuje wyprawki szkolne dla swoich dzieci. Mimo trwającego w kraju stanu epidemii planuje się, że od września uczniowie wrócą do szkół. Podstawowym szkolnym ekwipunkiem jest plecak, a jego niewłaściwy wybór może niekorzystnie wpłynąć na kształtowanie postawy ciała młodego użytkownika.
Państwowa Inspekcja Sanitarna propaguje zasady dotyczące prawidłowej konstrukcji tornistra, sposobu jego noszenia i właściwego rozmieszczenia ciężaru w plecaku. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:
. waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała dziecka,
. tornister powinien mieć usztywnioną ścianę przylegającą do pleców,
. ciężar zawartości tornistra powinien być rozłożony symetrycznie,
. cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej,
. tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki,
. długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie zapewniając jednocześnie jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
. zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
. tornister należy nosić na obu ramionach,
. w plecaku umieszczamy wyłącznie niezbędne rzeczy!
Rodzicu – pamiętaj, że masz wpływ na to, co twoje dziecko nosi na plecach:
Ø wybieraj lekkie plecaki,
Ø kupuj cieńsze i lżejsze zeszyty (mniej kartek, miękka oprawa), „chudsze” piórniki bez nadmiernego wyposażenia,
Ø w roku szkolnym systematycznie sprawdzaj zawartość plecaka (kontroluj czy nie ma zbędnych książek, zeszytów, stroju do W-F w dniu, gdy nie ma takich zajęć lub innego niepotrzebnego wyposażenia),
Ø drugie śniadanie umieść w lekkim opakowaniu, unikaj napojów w dużych butelkach,
Ø zamiast wody butelkowej, która dodatkowo obciąża plecak, można dziecku zalecać picie wody wodociągowej – tzw. kranówki, bo spełnia wymagane parametry (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do picia przez ludzi),
Ø sprawdź, czy dyrektor szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko, zapewnił miejscedo przechowywania podręczników i przyborów np. szafki indywidualne uczniów, wydzielone szafki lub półki w klasach/szatniach/innych pomieszczeniach – obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołachi placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1604).
Oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra każdemu dziecku należy codziennie zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, przede wszystkim na świeżym powietrzu.
Istotną sprawą jest także zorganizowanie prawidłowego stanowiska nauki zarówno w szkole, jak i w domu – zwłaszcza w kontekście sytuacji epidemiologicznej w Polsce i możliwości wprowadzenia nauki hybrydowej bądź zdalnej.
W dobie panującej pandemii, należy również wpajać dzieciom konieczność stosowania siędo zasad higieny dotyczących:
częstego mycia rąk;stosowania ochrony podczas kichania i kaszlu;unikania dotykania twarzy, oczu, nosa i ust,dbania o zachowanie dystansu wobec innych ludzi,unikania wymieniania się przyborami szkolnymi z koleżankami/kolegami.
„Nie lękajcie się” – hasłem XXI Dnia Papieskiego 10 X 2021
Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji
Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Jako, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do elektronicznego dokumentu legitymacyjnego.
Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji. Fotografię do mLegitymacji można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycia głowy.
Fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:
- osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
- twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
- oświetlenie twarzy powinno być równomierne.
Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?
- Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
- Wciśnij żółty przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
- Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
- Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.
Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!
Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:
Owocowy stragan
- 14
07 października w zerówce odbyły się warsztaty na temat zdrowego odżywiania pt. „owocowy stragan”. Dzieci własnoręcznie wykonały owocowe szaszłyki.
Określały kształt, kolor, wielkość oraz nazwę owoców . Dzieci tego dnia miały dużo pracy, każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe przekąski owocowe. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły przysmaki. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Przedszkolaki wiedzą już o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców.
Świetlicowe rozgrywki.
Prace plastyczne uczniów z klasy drugiej i trzeciej z wykorzystaniem darów jesieni.
- 6
Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich na zakup komputerów
Celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.
Wsparciem mogą być objęci zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Wniosek o pozyskanie środków na zakup komputerów będzie składany na podstawie złożonych oświadczeń (załączniki). Te, w przypadku uczniów szkół podstawowych należy składać w szkołach, w których dzieci się uczą, a przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych - w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Nidzicy (parter) w terminie do 22 października 2021 r. (w godzinach pracy urzędu). Do oświadczeń należy również dostarczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Wymagane dokumenty są do pobrania na stronie:
Warsztaty czytelnicze
- 13
5 października na zaproszenie Pani Kasi Brzozowskiej, Zeróweczka i klasa II odwiedziła Bibliotekę Gminną w Napiwodzie, gdzie Pani Kasia przeprowadziła warsztaty czytelnicze. Dzieci zapoznały się z czytelnią, odpowiadały na zakodowane zagadki i odnajdywały ukryte atrybuty ulubionych bajek. Na koniec zajęć Pani Kasia zaprezentowała bajkę pt. „Wilk i siedem koźlątek” w teatrzyku kamishibai. Dziękujemy za zaproszenie i za poświęcony czas
Dzień Chłopaka u Krasnoludków
- 14
30 września "Krasnoludki" obchodziły Dzień Chłopaka Z tej okazji upiekliśmy gofry, robiliśmy zabawkowe tatuaże postaci z bajek i tańczyliśmy. Chłopcy otrzymali od dziewczynek dyplomy "SUPER CHŁOPAKA"
Prymus, Super Talent, Talent Roku 2020-2021
Nowa galeria Prymus, Super Talent, Talent Roku 2020-2021 została dodana do albumu fotograficznego
830 września 2021 roku, w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się uroczystość „Prymus Roku, Super Talent Roku i Talent Roku” Gminy Nidzica. Głównym organizatorem był Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala i Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy. Nasza szkoła była współorganizatorem gminnej uroczystości. Tego pięknego popołudnia Burmistrz Nidzicy i Pani Joanna Dobroń Dyrektor CUW wręczali statuetki i jednorazowe stypendia finansowe. Całą imprezę profesjonalnie poprowadziła dwójka naszych uczniów: Nadia Nowicka i Szymon Tomala. W części artystycznej wystąpiła Zuzia Filipek i Nadia, które zaśpiewały utwór Ani Wyszkoni „Biegnij przed siebie”. Wśród nagrodzonych na gali, znalazły się nasze absolwentki. Tytuł Prymusa Roku otrzymała Amira Abouheif, która odebrała statuetkę oraz nagrodę w asyście mamy oraz nauczycielki-wychowawcy pani Grażyny Czerwonki. W kategorii Talent Roku statuetkę i nagrodę otrzymały: Anna Pyszko, która była finalistką w konkursie z języka polskiego na poziomie wojewódzkim oraz Amira Abouheif, która była finalistką w konkursie z języka angielskiego. Nasze absolwentki do konkursów przedmiotowych przygotowały panie Grażyna Czerwonka i Anna Jaworska-Sienkiewicz. Dziękujemy nagrodzonym absolwentkom, prowadzącym uroczystość oraz występującym w części artystycznej. Dziękujemy również, nauczycielom oraz pani Hannie Trochimowicz za przygotowanie scenografii, konferansjerów i oprawy artystycznej.
Dzień Chłopaka
Jesienne słoneczko
Nowa galeria "Jesienne słoneczko" - została dodana do albumu fotograficznego
7"Jesienne słoneczko" - prace plastyczne uczniów z klasy drugiej i trzeciej.
Dzień Głośnego Czytania.
Nowa galeria Dzień Głośnego Czytania. została dodana do albumu fotograficznego
329.IX. obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji odwiedziła nas Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Alicja Olszowa. Pani Alicja przeczytała dzieciom bajkę. W związku z tym, że nasza placówka promuje zdrowe odżywianie, była to bajka mówiąca o wielkiej wartosci warzyw i owoców. Uczniowie zostali poczęstowani owocami i pysznym ciastem z czerwonej fasoli!!!! Pamiętajmy, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy:) Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.Pani Alicji serdecznie dziękujemy.
"Dzień Jabłka"
Nowa galeria Dzień Jabłka została dodana do albumu fotograficznego
14"Krasnoludki" z oddziału przedszkolnego świętują "Dzień Jabłka"
Teatrzyk kukiełkowy "Jaś i Małgosia"
Nowa galeria Teatrzyk kukiełkowy "Jaś i Małgosia" została dodana do albumu fotograficznego
Jesienne jeżyki
Nowa galeria "Jesienne jeżyki" została dodana do albumu fotograficznego
7"Jesienne jeżyki" prace z barwionej masy solnej wykonane przez uczniów z klasy drugiej i trzeciej.
Wycieczka do Leśnictwa Zdrojek
Nowa galeria Wycieczka do Leśnictwa Zdrojek została dodana do albumu fotograficznego
33Z okazji pierwszego dnia jesieni dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 oraz 5-6 latki wybrały się na wycieczkę do Leśnictwa Zdrojek. Piekły kiełbaski i świetnie się bawiły podczas zabaw ruchowych z piłką i chustą animacyjną. Dziękujemy Panu Markowi Krupa za przekazanie ciekawych informacji dotyczących mieszkańców lasu oraz rosnących w nim drzew.
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności
W ramach „ Międzynarodowego Dnia Dobroczynności” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Napiwodzie pod okiem opiekunów p. Anny Jaworskiej-Sienkiewicz, p . Małgorzaty Fydrych i p. Dyrektora Rafała Ziółkowskiego na ręce p. Kierownik Domu Rodzinnego -Hostel w Napiwodzie przekazali życzenia i skrzynkę jabłek z ekologicznego sadu. Podopieczni przywitali naszych wolontariuszy miłym prezentem i słodkim upominkiem. Celem tego przedsięwzięcia była integracja ze środowiskiem lokalnym oraz poszerzenie u społeczności szkolnej świadomości organizacji i działań charytatywnych na całym świecie.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie