"Pan Ślimak, oddalając się od Kolorowego Parku, po raz ostatni spojrzał za siebie i z uśmiechem westchnął...." 11.06. dzieci z oddziału przedszkolnego gościły księdza Karola Misiewicza. Ks. Karol przeczytał przedszkolakom fragmenty swojej autorskiej książki pt." Nowe przygody Pana Ślimaka". Czytaniu towarzyszyły konkursy z nagrodami i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej. Każde dziecko stworzyło swojego wyjątkowego ślimaczka. Na koniec spotkania przedszkolaki podziękowały ks. Karolowi za przybicie i za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów. Dziękujemy i czekamy na dalsze przygody Pana Ślimaka.
Aktualności
Odwiedziny księdza Karola Misiewicza
- 11
Jak ocalić dziedzictwo wielokulturowe i historyczne na naszych ziemiach?
- 24
Jak ocalić dziedzictwo wielokulturowe i historyczne na naszych ziemiach? Jak pogodzić je z potrzebą rozwoju inwestycji? O idei odnawiania nagrobków i porządkowania starych cmentarzy rozmawiali uczniowie podczas warsztatów historycznych zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Napiwodzie. W trakcie warsztatów, młodzi podzieleni na grupy, poznawali historię regionu, życie mieszkańców na przestrzeni wieków, ich zwyczaje i wierzenia. Dowiedzieli się, że mieszkańcami tych ziem byli ewangelicy, wyznawcy judaizmu, katolicy, prawosławni, starowiercy, a nawet mormoni. Każda z tych wspólnot religijnych miała swoje obiekty sakralne i cmentarze. Dziś po większości z nich niestety nie ma już śladu.
Zajęcia miały także na celu zapoznanie młodych ludzi z symboliką cmentarzy, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu i ważne świadectwo historii. Dawne cmentarze są symbolami pamięci o tych, którzy żyli na Warmii i Mazurach przed nami. Łączą nas z nimi więzy kulturowe, chrześcijańskie, narodowe i historyczne. Mamy obowiązek ochrony i dbałości o zachowanie tych miejsc w postaci, w jakiej przed laty zostały założone. Część grobów, pozostawionych bez opieki, zniszczył czas. Inne zostały naruszone przez ludzi, natomiast te, które pozostały, wymagają odnowienia. Na Warmii i Mazurach pozostało ponad 300 cmentarzy wojennych
i zbiorowych mogił z czasów I i II wojny światowej. Każdy cmentarz stanowi zamkniętą przestrzeń, na którą składa się: konfiguracja terenu, kształt bramy z ogrodzeniem, aleja główna i aleje boczne, drzewa i krzewy oraz pojedyncze groby. Niewielka część grobów na warmińskich i mazurskich cmentarzach została dodatkowo ogrodzona oddzielnym żelaznym płotem. W ten sposób tworzono miejsce pochówku całych rodzin.
Jeden z cmentarzy rodowych, cmentarz rodziny Holz-Dahrenstaedt z II połowy XIX wieku, który znajduje się
w Napiwodzie otoczyli swoją opieką uczniowie naszej szkoły. Młodzież wraz z nauczycielami porządkowała teren, gdzie znajduje się zapomniany cmentarz. Dzięki tym działaniom kolejne pokolenia młodych ludzi upowszechniają idee porządkowania cmentarzy, niezależnie od wyznania i narodowości, zwiększa się znacznie troska o zapomniane nagrobki.
J. M.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Nowa galeria Światowy Dzień Ochrony Środowiska została dodana do albumu fotograficznego
23Przedszkolaki uczciły Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W każdej grupie wiekowej odbyły się pogadanki i rozmowy nt destruktywnej działalności człowieka na przyrodę, a także sposobów jej ratowania. Wypowiedzi dzieci były żywym obrazem tego, jak ważny, dla małego jeszcze człowieka jest fakt, aby otaczające środowisko było czyste i zdrowe. Dyskusje przeplatały quizy i zagadki o treściach przyrodniczych a także piosenki promujące ekologiczny tryb życia. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne - segregacja śmieci. Punktem kulminacyjnym święta było spotkanie grup w ogrodzie przedszkolnym.
Praca bibliotekarza to........
- 2
Dnia 31 maja uczniowie klasy I wzięli udział w lekcji bibliotecznej, którą poprowadziła p. K. Brzozowska, pracownik Filii Bibliotecznej w Napiwodzie. Na początku spotkania p. Kasia opowiedziała o swojej pracy, zachęciła do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek, po czym przedstawiła uczniom baśń Braci Grimm "Diabeł i jego trzy złote włosy". Następnie pierwszoklasiści "bawili się" w kodowanie. Ich działania odbywały się na macie, przy wykorzystaniu kolorowych kubeczków. Uczniowie układali kolory w linii, ustawiali wieżę zgodnie z kolorowym kodem, tworzyli kubeczkowe sudoku. Uczniowie klasy I wraz z wychowawcą dziękują p. Kasi za miłe spotkanie i ciekawe zajęcia.
Żaneta Lalak
Setna Rocznica Urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Z inicjatywy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy powstało nagranie dla uczczenia Setnej Rocznicy Urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W imieniu Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Tekst prof. Waldemara Smaszcza „Znów wędrujemy ciepłym krajem… Anna i Zuzanna – szkolne miłości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” czyta aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Cezary Ilczyna.
Najpiękniejszy dzień - Dzień Dziecka
Nowa galeria Najpiękniejszy dzień - Dzień Dziecka została dodana do albumu fotograficznego
48
Ogłoszenie Burmistrza Nidzicy
Burmistrz Nidzicy informuje, że od 1 kwietnia do 30 września br. na terytorium Polski trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 i zachęca mieszkańców do udziału w nim.
Spis jest realizowany przez Główny Urząd Statystyczny. Jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Podczas spisu zbierane są informacje o ludności, gospodarstwach domowych i warunkach mieszkaniowych. Nie ma natomiast pytań o zarobki i dochody.
Głównym sposobem jest spis przez Internet na stronie Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl.
Osoby, które nie mają możliwości spisania się przez Internet, mogą to zrobić dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99.
Od maja pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi. Będą dzwonić do mieszkańców z jednego numeru telefonu 22 828 88 88 .
Wywiad bezpośredni, czyli wyjście rachmistrza w teren, będzie realizowany jedynie wtedy, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
W Urzędzie Miejskim w Nidzicy przygotowane zostało stanowisko komputerowe do samodzielnego dokonania spisu. Osoby nie posiadające komputera lub internetu w domu mogą skorzystać z niego w godzinach pracy urzędu.
Gminny Komisarz Spisowy
Jacek Kosmala
MEN dzieciom
Dziś, 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka Wszystkim Dzieciom, w dniu ich święta, składamy najserdeczniejsze życzenia! #DzieńDziecka #dziecko #rodzina #1Czerwca
Ogród dydaktyczny
Nowa galeria Ogród dydaktyczny została dodana do albumu fotograficznego
18
Dzień Dziecka z Fundacją DKMS
Z okazji święta wszystkich dzieci, wolontariusze Szkolnego Koła Pck działającego przy naszej szkole, nie zapomnieli o małych pacjentach przebywających na co dzień w szpitalach i klinikach. Chcąc umilić im ten dzień, razem z Fundacją DKMS wykonali własnoręcznie kartki z życzeniami dla dzieci z oddziałów hematoonkologicznych pamiętając że „jedna kartka to jeden uśmiech” .
Opiekun Małgorzata Fydrych
Światowy Dzień bez Tytoniu 2021: „Zobowiąż się do zakończenia palenia”
Światowy Dzień bez Tytoniu 2021: „Zobowiąż się do zakończenia palenia”
Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.
Już po 20 minutach niepalenia tętno się wyrównuje, a w ciągu:
• 12 godzin od niepalenia poziom tlenku węgla we krwi się normalizuje,
• 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc,
• 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszności,
• 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu jak u osób niepalących,
• 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę mniejsze niż wśród palaczy,
• 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.
Jest wiele powodów aby rzucić palenie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak negatywny wpływ na nasze życie ma używanie wyrobów tytoniowych.
Oto kilka z nich:
• palacze są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19
• wszystkie formy tytoniu (w tym e-papierosy) są szkodliwe dla zdrowia i środowiska
• tytoń powoduje 20 rodzajów raka, negatywnie wpływa na wszystkie narządy człowieka
• tytoń negatywnie wpływa na wygląd i otoczenie palącego
• tytoń jest drogi i negatywnie wpływa na życie ekonomiczne i społeczne
Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu chcą rzucić palenie. Należy pamiętać, że rzucenie palenia jest wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu dodatkowych stresów społecznych i ekonomicznych spowodowanych przez pandemię. Warto rzucić palenie w każdym wieku, nawet jeśli paliło się lat 30 i więcej. Niepalenie, to same korzyści.
Informacja od Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nidzicy.
Więcej informacji o Światowym Dniu bez Tytoniu i szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych znajdziesz na:
Pomagamy
Od 1 czerwca oprócz aktualnie trwających zbiórek ruszamy we wszystkich gminnych placówkach oświatowych z akcją "Gminna oświata gra wspólnie dla Antosia". Szczegóły będą dostępne na stronach każdej jednostki.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Razem możemy więcej!!!
Dzień Mamy!!
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz
Dziś Mamo z całego serca Ci dziękuję!
Zapraszamy do obejrzenia multimedialnej Akademii z okazji Dnia Mamy i Taty w wykonaniu naszych wspaniałych przedszkolaków.
Niewielki, ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny
- 6
W słoneczny poniedziałek, 17 maja, w ukwieconym szkolnym ogrodzie klasa II przedstawiła ,,Niewielki, ale śliczny teatrzyk ekologiczny” według utworu Małgorzaty Strzałkowskiej.
Dzieci zaapelowały o kochanie kwiatków, drzew i krzewów. Uczyły, że trzeba szanować zwierzęta, dokarmiać je zimą, a nawet grać im na ukulele. Mikołaj pogroził palcem i przypomniał, że śmieci nie wyrzucamy jak leci. Jednym głosem dzieci wołały: ,,Nie bądź, człeku, bity w ciemię!!! Dbaj z zapałem o swą Ziemię!!!”.
Wychowawczyni klasy II dziękuje swym uczniom za pamięciowe opanowanie tekstu oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu kapeluszy i transparentów.
Lawendowy płotek
- 1
PODZIĘKOWANIE
Pan dyrektor, Zespół nauczycieli
oraz Przewodnicząca Rady Rodziców bardzo dziękują
Uczniom i Pracownikom szkoły za przyniesione sadzonki
lawendy.
Zostały już posadzone i rosną.
Dyrektor – R. Ziółkowski
Przewodnicząca RR – A. Olszowa
Nauczyciele: A. Dąbek, Ż. Lalak, M. Szczęsna, R. Szymański, M. Fydrych
Wirtualna wycieczka pod hasłem "Tajemnice lasu"
W ramach obchodów „ Dnia Ziemi” uczniowie kl. 0-3 wzięli udział w wirtualnej wycieczce pod hasłem „ Tajemnice lasu”. Po drugiej stronie ekranu czekał na miłośników przyrody Elf Leśny, który zapraszał do wspólnej przygody. Podczas godzinnego spotkania uczniowie uczyli się rozpoznawać zwierzęta po ich dźwiękach, poznali niezwykle gatunki drzew, dowiedzieli się jak dbać o planetę i swoje emocje. Uczniowie za pomocą aplikacji Zoom spotkali się ze swoimi rówieśnikami biorąc udział w zabawach ruchowych oraz sprawdzając swoją wiedzę poprzez zagadki logiczne przygotowane przez Elfa. Organizatorzy M.Fydrych, Ż.Lalak, M.Szczęsna, A.Dąbek ,R. Szymański
Piłkarski Dzień Dziecka
Promocja czytelnictwa i bibliotek
Nowa galeria Promocja czytelnictwa i bibliotek została dodana do albumu fotograficznego
31W dniach 8-15 mają odbywa się ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Hasło tegorocznej edycji to "Znajdziesz mnie w bibliotece". Z tej okazji odwiedziła nas Pani Katarzyna Brzozowska, która przeprowadziła wspaniałe zajęcia z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki wysłuchały baśni braci Grimm "Bajka o diable z trzema złotymi włosami". Budowały najwyższą wieże z kubeczków według wzoru, kodowały kolory i odgadywały zagadki. Pani Kasi dziękujemy za wspaniałą zabawę i życzymy samych pomyślności w dalszej pracy Bibliotekrza.
Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia
Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia – konsultacje dla młodzieży województwa warmińsko-mazurskiego.
Kochani Uczniowie.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach dla uczniów naszej szkoły, uczniów naszego województwa. Szczególnie prosimy członków Samorządu Uczniowskiego by zaangażowali się w stworzenie wieloletniego planu działań państwa Polskiego w obszarze polityki młodzieżowej.
Konsultacje będą podzielone na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.
Więcej informacji w linku.
Pozdrawiam Rafał Ziółkowski - dyrektor szkoły.
Sadzimy drzewka
Nowa galeria Sadzimy drzewka została dodana do albumu fotograficznego
38Nasza Szkoła stała się jeszcze piękniejsza, a uczniowie bardziej świadomi swych ekologicznych powinności. W dniu 12.05 nasi uczniowie wzięli udział w akcji sadzenia drzew na terenie naszej szkoły. Celem akcji jest szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polaków, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Dzięki akcji sadzenia drzew dzieci miały okazje osobiście przyczynić się do ochrony fauny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Archiwum Aktualności