• Zebranie z rodzicami oraz warsztaty Bożnarodzeniowe

          • Spotkanie z rodzicami.

            Zapraszamy serdecznie rodziców na spotkanie z wychowawcami klas, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 16.00. Podczas spotkania odbędzie sie podsumowanie postępów uczniów w nauce i omówienie bieżących spraw wychowawczych. Po wywiadówce, odbędą się warsztaty Bożonarodzeniowe. Będziemy tworzyć stroiki oraz kartki. Serdecznie zapraszamy całe rodziny z dziećmi, od przedszkola do klasy VIII. Zapraszamy

          • Gala podsumowująca realizację projektu „Czysta woda – zdrowia doda”

          • Gala podsumowująca realizację projektu „Czysta woda – zdrowia doda”

            17 listopada na zaproszenie Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie pana Andrzeja Zakrzewskiego, na galę podsumowującą realizację projektu „Czysta woda – zdrowia doda”, udał się pan Rafał Ziółkowski – dyrektor naszej szkoły.

            Podczas spotkania, projekt został podsumowany, zostały wręczone statuetki i podziękowania. Cała uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości obecni byli: pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz pani Anna Zdaniukiewicz starszy wizytator KO w Olsztynie.

            Gratulujemy i dziękujemy uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom.

          • Przeczytałem, przeczytałam , polecam..”

          • 29 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs ,, Przeczytałem, przeczytałam , polecam..”. Celem konkursu było rozbudzenie pasji czytelniczych i zamiłowania do literatury wśród uczniów naszej szkoły.

            Konkurs polegał na zaprezentowaniu i zachęceniu do przeczytania książki wybranej przez ucznia. Uczestnicy opowiadający o swojej lekturze wykazali się swobodą wypowiedzi i umiejętnością przekazywania własnej wrażliwości ,co wzbudziło wiele emocji wśród uczestników.

            Jury w składzie: Dyrektor Pan Rafał Ziołkowski , polonistka Pani Żaneta Lalak oraz bibliotekarka Pani Diana Szczęsna wyłoniło zwycięzców:

            Magdalena Rykaczewska- I miejsce

            Dytrych Zuzanna – II miejsce

            Muzyka Lila – III miejsce

            Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Światowy Dzień AIDS 2022- CZAS NA RÓWNOUPRAWNIENIE!

          • Nierówności, które przyczyniają się do kontynuacji pandemii AIDS, nie są nieuniknione. Damy sobie radę. 1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, UNAIDS wzywa każdego z nas do podjęcia działań przeciwko nierównościom, które utrudniają postęp w walce z AIDS.  

            Motto brzmi: „Czas na równość!” jest wezwaniem do działania. Zachęca nas wszystkich do wdrożenia sprawdzonych praktycznych środków potrzebnych do zlikwidowania nierówności i położenia kresu AIDS. Pomiędzy nimi:  

            • Zwiększenie dostępności, jakości i wykonalności usług w zakresie leczenia, badań i profilaktyki zakażenia wirusem HIV, tak aby każda osoba miała zapewnione wszystko, co niezbędne. 
            • Zreformowanie prawa, zasad i procedur w celu zwalczania stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z HIV oraz wrażliwych i marginalizowanych populacji, tak aby każdy był traktowany z szacunkiem i akceptacją. 
            • Wspieraj wymianę technologii, aby zapewnić równy dostęp do najlepszych badań naukowych na temat HIV we wszystkich społecznościach oraz między Globalnym Południem a Globalną Północą. 
            • Społeczności będą mogły wykorzystać i dostosować przesłanie „Czas na równość!”, aby podkreślić konkretne nierówności, z którymi się borykają, i opowiadać się za działaniami potrzebnymi do ich rozwiązania.  

            Dane UNAIDS dotyczące wdrażania globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat, w związku z pandemią COVID-19 i innymi globalnymi kryzysami, postępy w walce z HIV uległy spowolnieniu, zasoby zostały ograniczone, narażając miliony istnień ludzkich na niebezpieczeństwo .  

            W ciągu czterech dekad walki z HIV utrzymują się nierówności w dostępie do najbardziej podstawowych usług, takich jak badania, leczenie i używanie prezerwatyw, aw jeszcze większym stopniu dotyczy to korzystania z nowych technologii.  

            Młode kobiety w Afryce nadal są w nieproporcjonalnym stopniu dotknięte epidemią HIV, a zasięg specjalistycznych programów dla nich pozostaje zbyt niski. W 19 krajach afrykańskich o wysokim rozpowszechnieniu HIV tylko 40% regionów najbardziej dotkniętych ma specjalne programy profilaktyki skojarzonej dla dorastających dziewcząt i młodych kobiet. 

            Tylko jedna trzecia kluczowych populacji, w tym homoseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, osoby transpłciowe, osoby zażywające narkotyki, prostytutki i więźniowie, ma regularny dostęp do narzędzi zapobiegawczych. Kluczowe populacje napotykają znaczne bariery prawne, w tym kryminalizację, dyskryminację i stygmatyzację. 

            Tylko osiem lat dzieli nas od osiągnięcia wyznaczonego na rok 2030 celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy jak najszybciej zlikwidować nierówności ekonomiczne, społeczne, kulturowe i prawne. W czasie pandemii nierówność zwiększa ryzyko dla wszystkich. Koniec z AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy uporamy się z nierównościami, które napędzają jego rozprzestrzenianie się. Światowi przywódcy muszą działać odważnie i odpowiedzialnie. I wszyscy, gdziekolwiek jesteśmy, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować nierówności.

            Wydarzenia odbędą się w ramach przygotowań do Światowego Dnia AIDS, który rozpocznie się w listopadzie. Raport, przygotowany na Światowy Dzień AIDS, ukaże się pod koniec listopada.

            1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, na całym świecie odbędą się różne wydarzenia. Działania te będą prowadzone nie tylko przez oficjalne organy, ale przede wszystkim przez społeczności. Dzięki zdjęciom i filmom udostępnionym w mediach społecznościowych przez grupy i zgromadzonym przez UNAIDS, ludzie będą mogli rzucić okiem na kalejdoskop wydarzeń, które mają miejsce i poczuć determinację i nadzieję.

            „Możemy zakończyć AIDS, eliminując nierówności, które go napędzają. W Światowy Dzień AIDS każdy z nas powinien wziąć udział w rozpowszechnianiu informacji, które wszyscy możemy zyskać, walcząc z nierównością” – powiedziała Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy UNAIDS. „Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, chronić zdrowie wszystkich, powinniśmy dążyć do równości dla wszystkich”.

             

             

          • 1 GRUDNIA 2022 - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

          • 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

             

            Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS

             (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

             

            Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

             

            Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie,  a my wszyscy, , musimy włączyć się w te działania aby również pomóc w tej walce.

             

            Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”.

             

            HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

            38 400 000 osób żyło z HIV;

            • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
            • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
            • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
            •  

            W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

             

            W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

             

            W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.

             

            Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju.

            Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje następującym sesjom:

            • Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
            • Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
            • Aktualne problemy zakażeń HIV i koinfekcji.

            Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem https://aids2022.pl/

            Serdecznie zapraszamy!

             

             

          • Wspieramy bezdomniaki:)

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Napiwodzie postanowili wesprzeć schronisko dla zwierząt "Podaj łapę" w Nidzicy. W związku z tym zebrali karmy, koce i zabawki dla potrzebujących zwierząt. Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie funkcjonowania schroniska, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w pomocy innym.

          • "Reklama dźwignią handlu"

          • 25.11.202r. odbyły się w bibliotece drugie zajęcia pod hasłem "Reklama dźwignią handlu" z uczniami klas 5, 6 i 7 ze Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie. Uczestnicy dowiedzieli się jakie środki oddziaływania wykorzystuje się w reklamie oraz jakie są pozytywne strony reklamy. Podsumowaniem spotkań będzie stworzona przez uczniów lokalna kampania społeczna. Dziękujemy wychowawczyniom - Annie Jaworskiej-Sienkiewicz i Małgorzacie Wółkiewicz.

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,

          • 21 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od rozdawania bilecików, na których były zapisane miłe słowa na dobry początek dnia, np. Jesteś wspaniałym człowiekiem!, Z Tobą zawsze raźniej!. Uczniowie mieli możliwość wysłać do kolegi, koleżanki, nauczyciela, pracownika szkoły życzliwe liściki, pozdrowienia wrzucane do specjalnie przygotowanej skrzynki. Na zakończenie uczniowie klas I - VIII rozwiązywali tematyczne krzyżówki i zadania. Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym każdego dnia. Opiekun SU - Żaneta Lalak Opiekun PCK - Małgorzata Fydrych

          • Z czym można zgłaszać się do psychologa szkolnego?

          • Drodzy Państwo! Kochani uczniowie!

            W naszej szkole pracę rozpoczał psycholog szkolny - pani Ewelina Fabiszewska.

            Rodzice/opiekunowie prawni i uczniowie, którzy chcieliby skorzystać z pomocy psychologa zapraszani są do zgłaszania takiej potrzeby bezpośrednio u psychologa szkolnego, pedagoga bądź u wychowawców klas.

            Psycholog szkolny pracuje we wtorki od godziny 7.30-15.30.

            Z czym można zgłaszać się do psychologa szkolnego?

            Dziecko, gdy:

            • ma trudności w relacjach z rówieśnikami lub nauka sprawia mu trudności,

            • w szkole doświadcza przemocy lub dyskryminacji ze strony uczniów lub nauczycieli,

            • w domu doświadcza trudności w relacjach rodzinnych lub przemocy

            • ma potrzebę bycia wysłuchanym i zrozumianym

            Rodzic, gdy:

            • dziecko ma trudności z nauką lub nie chce chodzić do szkoły

            • dziecko ma trudności w relacjach rówieśniczych

            • w domu w zachowaniu dziecka pojawia się agresja, drażliwość, obniżona koncentracja, trudności ze snem,

            • dziecko zgłasza trudne relacje z nauczycielami

            • ma potrzebę wsparcia w wychowaniu dziecka

            Jeżeli czują Państwo potrzebę konsultacji czy rozmowy, albo szukają państwo pomysłu na to jak wzmocnić relacje ze swoim dzieckiem zapraszam do kontaktu.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 21 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

          • Martinstag

          • Martinstag

            Uczniowie klas I- VI mieli okazję poznać zarówno legendę o św. Marcinie jak i zwyczaje związane z obchodami tego święta w Niemczech. Dzieci wykonały własnoręcznie słowniczki obrazkowe oraz tematyczne latarenki. Podczas pochodu z latarenkami na szkolnym holu uczniowie śpiewali „ Laterne, Laterne”. Dominik- uczeń klasy VI w stroju Marcina częstował uczniów rogalikami.

          • Przerwa na wspólne czytanie"z Kinder Mleczną Kanapką.

          • 17 listopada w naszej szkole odbyła się,, Przerwa na wspólne czytanie"z Kinder Mleczną Kanapką. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę, którą czytał podczas przerwy.Otrzymał słodki poczęstunek czyli mleczną Kinder kanapkę. Celem akcji była promocja czytelnictwa i zachęcanie uczniów do czytania.

          • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie otrzymała Wojewódzki Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

          • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie otrzymała Wojewódzki Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

            8 listopada w nidzickim zamku odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie.

            Głównym organizatorem był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty we współpracy z: Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Nidzicy, Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Napiwodzie, Szkołą Podstawową nr 2 w Nidzicy i Szkołą Podstawową w Waśniewie-Grabowie. W konferencji wzięły udział placówki oświatowe z całego województwa m.in. z Olsztyna, Elbląga, Ełku, Bartoszyc, Braniewa, Dąbrówna, Nowego Miasta Lubawskiego, Szczytna, Rynu, Janowa. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił: pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, pan Jacek Pawlik zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pani Joanna Eljasiak wicedyrektor Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie, pani Małgorzata Adamowicz dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu, pani Anna Zdaniukiewicz wojewódzki koordynator Szkół Promujących Zdrowie oraz gość honorowy prof. dr. hab. Krzysztof Ostaszewski, kierownik Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który wygłosił wykład pt. "Dialog i interaktywna komunikacja w promocji zdrowia i profilaktyce."

            Podczas konferencji zostały wręczone wojewódzkie certyfikaty „Szkół Promujących Zdrowie”. Ten zaszczytny certyfikat otrzymały szkoły i przedszkola, które w sposób szczególny dbają o zdrowie i promocję zdrowia. Wśród nagrodzonych znalazła się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie.

            W tym szczególnym dniu, naszą szkołę reprezentował pan Rafał Ziółkowski dyrektor szkoły, pani Hanna Trochimowicz koordynator promocji zdrowia w SP Napiwoda oraz pani Anna Kamińska nauczyciel i Pani Izabela Adamkowska przedstawiciel Rady Rodziców.

            Serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły, nauczycielom i pracownikom szkoły gratulujemy.

            Autorem zdjęć jest pani Ewa Ekiert OREW Nidzica - dziękujemy

          • „ Dziś idę walczyć mamo, może nie wrócę więcej……”

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie przygotowała montaż słowno-muzyczny upamiętniający 104 rocznicę odzyskania niepodległości . Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy.

            W dniu 10 listopada o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta akademia. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn. Uczniowie klas VII i VI w ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego i jego drogę do wolności. Występ przeplatany piosenkami o charakterze patriotycznym publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Uroczystość przygotowały panie: Małgorzata Wółkiewicz, Hanna Trochimowicz i Anna Jaworska-Sienkiewicz.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Nowa galeria Dzień Postaci z Bajek została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych bohaterów, a uczniów odwiedziły dwie fantastyczne postaci: Świnka Peppa oraz Batman. Następnie uczniowie kl. I – III obejrzeli bajkę „Kubuś Puchatek”. Na zakończenie uczniowie kl. I – VIII rozwiązywali tematyczne krzyżówki, quizy i zagadki. Ten dzień przypomina nam wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich wracać.
            Opiekun SU – Żaneta Lalak
            Opiekun PCK – Małgorzata Fydrych

          • „ Dzień Dyni”

          • 28.10.2022r obchodziliśmy „ Dzień Dyni” w świetlicy szkolnej. Tego dnia uczniowie poznali budowę, rodzaje dyni, jej właściwości oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat tego zdrowego warzywa. Nie zabrakło też prac plastycznych, łamigłówek oraz gier integracyjnych z dynią w roli głównej. Zwieńczeniem dnia była degustacja dyniowych smakołyków. 

            Opiekun Małgorzata Fydrych 

          • Ogólnopolski Program "Poznaj Polskę"

          • Nowa galeria Ogólnopolski Program "Poznaj Polskę" została dodana do albumu fotograficznego

            2.XI.2022 r w ramach Ogólnopolskiego Programu "Poznaj Polskę" klasy 1-3 odkrywały Olsztyn. Wycieczkę rozpoczęliśmy od seansu "Polaris" w Planetarium. Zwiedziliśmy olsztyńską starówkę. W Zamku czekała na nas prawdziwa niespodzianka, dzieci mogły przymierzyć kostiumy i wcielić się w rolę średniowiecznych giermków i księżniczek. Przeszliśmy szlakiem Mikołaja Kopernika i wzięliśmy udział w warsztatach o układzie słonecznym. Na koniec zjedliśmy pyszny posiłek w restauracji. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wycieczki.

          • „Jak uczyć się efektywnie?”

          • „Jak uczyć się efektywnie?” – to tytuł warsztatów zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Napiwodzie dla uczniów klas VII-VIII. Uczniowie pod okiem pani Zosi Przasnyskiej studentki IV roku psychologii, poznali techniki efektywnego uczenia się, które pomogą im szybciej i skuteczniej opanować wymagany materiał szkolny. Techniki te usprawniają koncentrację, pamięć oraz sprawiają, że materiał jest na dłużej i lepiej zapamiętany, a nauka staje się przyjemniejsza. Uczniowie zdobytą wiedzę podczas warsztatów mogą wykorzystać przy planowaniu procesu uczenia się oraz nauki z każdego przedmiotu, zarówno języków obcych, matematyki jak i wielu innych.

            Organizatorzy Pani Marta Kowalska i Pani Małgorzata Fydrych.